Ako postupovať pri znečistených potokoch

Späť

Milí susedia,

niekoľkokrát do roka spoločne spozorujeme, že naše potoky vykazujú známky výrazného znečistenia. Nie je to tak dávno, čo sa nám na úrade objavili vzorky vody z Grmolínskeho a Mariánskeho potoka, ktoré mali od štandardného sfarbenia veľmi ďaleko. Pokúsme sa teda spoločne prispieť k tomu, aby sa tento jav už nevyskytoval.

Ako postupovať

Oveľa efektívnejšie ako zverejniť fotografiu znečisteného potoka na sociálnej sieti (alebo doručenie vzorky vody na Obecný úrad) je, že okamžite zavoláte na políciu – Obvodné oddelenie Stupava na tč: 02/659 360 32. Potvrdili nám, že vedia poslať technika (ak bude voľný) prakticky hneď po oznámení k odobratiu vzorky, na základe ktorej budeme vedieť, aké látky boli do potoka vypustené. Na polícii samozrejme môžete podať podnet na podozrenie z páchania environmentálnej kriminality.

Druhým postupom (z časového hľadiska menej efektívny) je, že kontaktujete Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá takisto prijíma podnety (tč. 0903/770102, email: izpba@sizp.sk). Ak ale privoláte políciu je väčšia šanca, že dôjde k odobratiu vzorky ešte predtým, ako znečistená voda bude odplavená.

V obci máme aj hospodárske a domáce zvieratá, ktoré takýmto konaním môžu uhynúť, alebo skončia s vážnymi zdravotnými následkami.

Buďme ohľaduplní k životnému prostrediu a spoločne si ho chráňme.

Ďakujeme za spoluprácu.
OcÚ Marianka

Posledná úprava 15.01.2020